Obróćmy koguta

Obróćmy koguta

Obróćmy koguta

By / Polecane artykuły / poniedziałek, 22 luty 2021 10:05

Oławski herb w aktualnej formie, obowiązuje niezbyt długo, dopiero od 1990 roku. Wszyscy się do niego nieco przyzwyczaili, niestety, herb, najważniejszy symbol naszego miasta, ma wady i jest po prostu, nieprawidłowy. Oława jest miastem, które pomimo stuleci burzliwej historii, wciąż miało niezmiennie ten sam piękny koguci symbol. Po 1945 roku, nie wprowadzono nowego herbu, tradycyjnie pozostał waloński, zwrócony w prawo, kogut. Dlaczego w roku odzyskania demokracji i początku samorządu gminnego, zmieniono herb, a właściwie tylko kierunek ustawienia koguta? Powodów zapewne było wiele, być może to była zwykła pomyłka? Kierunek symboli w herbie ustalamy patrząc na tarczę herbową „od wewnątrz”, tak więc obowiązujący oławski kogut, jest skierowany (dziobem) w lewo, a powinien być w prawo.

Tak więc dzisiaj, mamy symbol, który jest zwrócony tyłem do całej heraldycznej tradycji, jest odwrócony w stosunku do godła Polski, województwa i setek innych „herbowych” samorządów. To przecież ważne, że nasz kogut jest sprzeczny z zasadami heraldyki, nie ma opinii komisji heraldycznej przy MSWiA, no i jest odwrócony „tyłem” do kilkuset lat dziejów naszego miasta. To należy zmienić i poprawić. Na szczęście nie musimy poprawiać zbyt wiele, moim zdaniem konieczne będzie odwrócenie koguta w prawo i skorygowanie dolnej części tarczy herbowej , tarczę powinniśmy mieć półokrągłą tzw. „hiszpańską” (późnogotycką). Zapewne będą się pojawiać dziwne argumenty władz: mamy inne problemy, koszty, albo np.- a po co? Nie warto tego słuchać, ten 30 letni kogut nie musi być zmieniany natychmiast, tam gdzie już jest, po prostu pozostanie, ma swoją historię (krótką, na szczęście). To nie jest trudne, po podjęciu uchwały (zmieniającej) zaczniemy stosować herb prawidłowy, taki jaki był w Oławie od XIII wieku do roku 1990. Powróci tradycja i będzie nareszcie prawidłowo, zgodnie z obowiązującym zasadami heraldyki oraz zgodnie z prawem. Po prostu trzeba to zrobić: dla przeszłości i dla przyszłości, im szybciej, tym lepiej. Przy okazji, my oławianie, uzyskalibyśmy zgodność herbu miasta z wyglądem herbu umieszczonego nad wejściem do ratusza, czego Państwu, i sobie, życzę.

Przemysław Pawłowicz


Poniżej przykładowe kogucie herby z Polski oraz herb województwa dolnośląskiego (zmieniany w 2009 roku), Wrocław również przywrócił tradycyjny herb i potem go nawet modyfikował, nie było z tym żadnego problemu. Oława powinna również pójść tą drogą. Zresztą oceńcie sami większość „ptasich„ symboli elegancko zwróconych - w prawo, jedynie nasz oławski kogut - na lewo!Aktualny herb Oławy Herb Oławy na Ratuszu Historyczny herb Oławy Herb Gminy Oława Herb Powiatu Oławskiego Herb Dolnego Śląska Średniowieczny Kogut Śląski Herb Gminy Kurów Herb Stoczek Łukowski Kurozwęki

Autor

Wszystko dla Oławy

Wszystko dla Oławy

Przedstawiciel Stowarzyszenia "Wszystko dla Oławy". "Naszym celem jest zmobilizowanie oławianek i oławian do szerokiej aktywności na rzecz lokalnej społeczności i dobra miasta. Chcemy pokazać mieszkańcom, że wiele rzeczy w Oławie można zrobić lepiej i mamy na to wpływ. "

Dodaj komentarz

Please publish modules in offcanvas position.