Sygnalizacja pozostanie, ale będzie zmodernizowana

Sygnalizacja pozostanie, ale będzie zmodernizowana

Sygnalizacja pozostanie, ale będzie zmodernizowana

By / Polecane artykuły / czwartek, 16 grudzień 2021 05:28

Od 2018 r. prosimy zarządcę drogi krajowej nr 94 GDDKiA o modernizację sygnalizacji świetlnej na powodującym największe zatory w mieście, skrzyżowaniu ulic Andersa - 11 Listopada - Strzelna - Pl. Zamkowy. Po wielokrotnych niespełnionych obietnicach, nie dotrzymywaniu kolejnych terminów, obecnie mamy obiecany remont sygnalizacji na rok 2023 r. Przypomnijmy chodzi o to, że obecnie system pracuje w trybie stało czasowym, bez względu na aktualną ilość pojazdów na poszczególnych wlotach, oraz obecność pieszych. Powoduje to niepotrzebną stratę cennego czasu który mógłby być wykorzystany w zależności od natężenia ruchu na tym wlocie gdzie jest to konieczne do poprawy przepływu potoku pojazdów przez skrzyżowanie.

Modernizacja sygnalizacji świetlnej będzie obejmowała: przeprojektowanie sterowników ruchu w oparciu o aktualne pomiary natężenia ruchu na ciągu głównym i na wlotach podporządkowanych; wymianę konstrukcji wsporczych wraz z sygnalizatorami; wymianę całego istniejącego okablowania; wykonanie nowych detekcji ruchu (wizyjna (kamery) i pętle indukcyjne) – zakładana praca sygnalizacji w akomodacji; wykonanie sygnalizacji akustycznej dla osób niedowidzących. W ramach zadania powstanie oświetlenie dedykowane 4 przejść dla pieszych (w tym 2 przejść w ciągu głównym na drogi krajowej nr 94 w km 123,712 i w km i 123,796 oraz 2 przejść na wlotach podporządkowanych w km 123,732 i w km 123,773). Oświetlenie przejść dla pieszych będzie stale i zgodne z Wytycznymi projektowania infrastruktury dla pieszych. W ramach zadania zostanie również wybudowana linia kablowa zasilająca oświetlenie drogowe oraz ułożone zostaną płytki dla osób niewidomych i niedowidzących w obrębie tych 4 przejść dla pieszych.

Chcieliśmy pójść dalej proponując zarządcy drogi całkowite wyłączenie sygnalizacji, pozostawiając ją tylko nad dwoma przejściami dla pieszych, jednak niestety Dyrekcja nie chce brać na chwilę obecną naszych propozycji pod uwagę. Pozostaje nam liczyć na dotrzymanie obietnicy i oczekiwać, że modernizacja oświetlenia poprawi choć nieco płynność ruchu w centrum. Do sprawy wyłączenia sygnalizacji wrócimy po wybudowaniu ronda na skrzyżowaniu Kutrowskiego - Lipowa, wtedy bowiem będzie można pochylić się nad pomysłem wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na ul. Strzelnej w stronę centrum i Lipowej w stronę osiedla Sobieskiego.

Autor

Wszystko dla Oławy

Wszystko dla Oławy

Przedstawiciel Stowarzyszenia "Wszystko dla Oławy". "Naszym celem jest zmobilizowanie oławianek i oławian do szerokiej aktywności na rzecz lokalnej społeczności i dobra miasta. Chcemy pokazać mieszkańcom, że wiele rzeczy w Oławie można zrobić lepiej i mamy na to wpływ. "

Dodaj komentarz

Please publish modules in offcanvas position.