Jeśli nie park to miasteczko ruchu drogowego i tereny sportowe

Jeśli nie park to miasteczko ruchu drogowego i tereny sportowe

Jeśli nie park to miasteczko ruchu drogowego i tereny sportowe

By / Aktywność społeczna / wtorek, 01 czerwiec 2021 15:47

Naszym najmłodszym mieszkańcom z okazji ich święta składamy życzenia dużo szczęścia i radości, aby w naszym mieście żyło Wam się jak najlepiej. Mamy też dla Was pewną niespodziankę. Otóż Szanowni Państwo, zdajemy sobie sprawę, że istnieje ogromna potrzeba powstania obok największego oławskiego osiedla Sobieskiego terenów rekreacyjnych i zielonych, dlatego też od pewnego czasu podejmujemy działania w tej sprawie. Ostania odpowiedź właściciela terenu KOWR wyjaśniła nam kwestie prawne odnośnie możliwości pozyskania terenu przez gminę miejską Oława w celu realizacji potrzeb mieszkańców. Otóż ustawa nie przewiduje przejęcia takich terenów z myślą o powstaniu parku. Mamy jednak pomysł jak zrobić, aby znaleźć złoty środek. Mianowicie oprócz propozycji miasta przedstawionej na kwietniowej sesji przez Panią Sekretarz odnośnie przejęcia 2 ha gruntu (cała działka ma 13, a teren pomiędzy ulicą Zaciszną a torami 27 ha) na ścieżkę edukacyjną, my złożyliśmy Panu Burmistrzowi propozycję powstania na tym terenie miasteczka ruchu drogowego które spełniałoby wymogi ustawy i pełniło funkcję edukacyjną. Jesteśmy w  kontakcie z Dyrektorem Dolnośląskiego Ośrodka Ruchu Drogowego któremu przedstawiliśmy pomysł i uzyskaliśmy jego poparcie w tej sprawie.

Pan Dyrektor zadeklarował pomoc techniczną  przy pracach związanych z powstaniem takiego obiektu. Z miasteczka mogła by korzystać młodzież z całego miasta i powiatu szlifując wiedzę praktyczną w zakresie przepisów ruchu drogowego. W następnym etapie chcielibyśmy, aby reszta z tej 13 hektarowej działki była przeznaczona pod funkcję sportową, czyli ścieżki biegowe, nordic walking, rolki i podobne atrakcje. To wszystko połączone w sposób rozważny i przemyślany w jedną spójną całość zostałoby uzupełnione zielenią, krzewami, drzewami oraz strefami do odpoczynku z ławkami i innymi urządzeniami do relaksu i odpoczynku. Byłoby to zgodne z ustawą o której wspomina KOWR, bowiem byłyby to tereny edukacyjno-sportowe. Zgłaszają się do nas już firmy i specjaliści z propozycją pomocy przy projektowaniu i budowie takiego obiektu. Złożyliśmy więc w ostatnich dniach Panu Burmistrzowi propozycję, która miejmy nadzieję zmotywuje nasze władze do działania i zwrócą się z prośbą do właściciela terenu o przejecie gruntu pod ww. inwestycję. Mamy nadzieję, że temat spodoba się włodarzom miasta i w ścisłej współpracy z mieszkańcami zrealizujemy wspólnie tak bardzo oczekiwany cel jakim są tereny rekreacyjne w tej części miasta.

Poniżej treść pisma wysłana do Pana Burmistrza w dniu 25.05.2021

Szanowny Panie Burmistrzu, w związku z brakiem możliwości przekazania gruntów pod park i tereny rekreacyjne zwracamy się z prośbą o rozpatrzenie możliwości wystąpienia do KOWR o przekazanie gruntów przy ul. Zacisznej w Oławie (działka nr 2/5, AM-30) z myślą o budowie miasteczka ruchu drogowego w tym miejscu. Oprócz proponowanej przez Państwa ścieżki edukacyjnej, miasteczko było by świetnym uzupełnieniem tego terenu. Do tego można by dodać ścieżki biegowo-spacerowe, uzupełniając umiarkowaną zielenią wraz z ławkami. Wszystkie ww. rzeczy spełniały by wymagania ustawy na którą KOWR się powołuje w sprawie przekazania gruntów gminie. Tym sposobem spełnilibyśmy wspólnie jedną z największych oczekiwań mieszkańców tej części miasta jaką było by powstanie terenów do odpoczynku, rekreacji i sportu oraz przy okazji edukacji. Stare miasteczko ruchu drogowego dawno już przestało pełnić swoją funkcję, a taki obiekt w mieście jest potrzebny. Wieloletnia współpraca oławskiej Straży Miejskiej z DORD w zakresie szkolenia i egzaminowania młodzieży na kartę rowerową, mogłaby by być kontynuowana na stacjonarnym profesjonalnym obiekcie, gdzie młodzież ćwiczyła by przepisy ruchu drogowego w praktyce. Z miasteczka korzystały by dzieci z przedszkoli oraz młodzież szkolna z całego miasta, a może i powiatu. Popołudniami i wieczorami natomiast z terenu mogli by korzystać rodzice z dziećmi, kierujący hulajnogami, amatorzy jazdy na rolkach i inni. Wszystko było by otoczone pasem zieleni oraz ścieżkami biegowo-spacerowymi wraz z ławkami do odpoczynku. Dyrektor DORD we Wrocławiu jest zainteresowany współpracą przy powstaniu takiego obiektu. Jeżeli tylko ze strony władz miasta Oława będzie zainteresowanie taką inicjatywą zaproponujemy spotkanie w tej sprawie w celu omówienia współpracy. Stowarzyszenie mieszkańców Wszystko dla Oławy wraz z Dolnośląskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego oraz Wojewódzką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zajęłoby się organizacją takiego miasteczka, służąc pomocą przy projektowaniu, opiniowaniu oraz w miarę możliwości finansowych także przy wykonaniu takiego obiektu.

Tagi

Autor

Wszystko dla Oławy

Wszystko dla Oławy

Przedstawiciel Stowarzyszenia "Wszystko dla Oławy". "Naszym celem jest zmobilizowanie oławianek i oławian do szerokiej aktywności na rzecz lokalnej społeczności i dobra miasta. Chcemy pokazać mieszkańcom, że wiele rzeczy w Oławie można zrobić lepiej i mamy na to wpływ. "

Dodaj komentarz

Please publish modules in offcanvas position.