Kolejna podwyżka dla mieszkańców

Kolejna podwyżka dla mieszkańców

Kolejna podwyżka dla mieszkańców

By / Miasto i Powiat / niedziela, 07 listopad 2021 10:07

Miały być mosty i obwodnica, a są podwyżki podatków. Burmistrz Frischmann i PiS podczas październikowej sesji przegłosowali kolejną podwyżkę. Tym razem chodzi o podatek od nieruchomości. Radni Michał Prus, Paweł Gwiazdowicz, Jerzy Hadryś, Józef Urbańczyk, Krzysztof Mazurek, Jan Gogola, Kazimiera Jasińska, Mariusz Łuczkiewicz, Justyna Piotrowska, Waldemar Turzański, Aleksander Zborowski i Jacek Żydło przegłosowali uchwałę sprawiającą, że od stycznia będziemy płacić najwyższą możliwą stawkę podatku od nieruchomości w kraju czyli 0,89 zł na m2 w przypadku budynków mieszkalnych, natomiast "szczęśliwcy" prowadzący jeszcze jakąś działalność gospodarczą zapłacą 25, 74 za m2. Przełoży się to oczywiście na koszty czynszów w spółdzielniach i u zarządców. Wszyscy zapłacimy więcej.

Stawki podatku od nieruchomości za m2 dla budynków mieszkalnych w 2022 r.

OŁAWA 0,89 zł.

OLEŚNICA 0,77 zł.

BRZEG 0,81 zł.

Dziś, w okresie pandemii i szalejącej inflacji, kiedy drastycznie drożeje żywność, energia elektyczna, gaz, raty kredytów, Burmistrz i PiS przegłosowują uchwałę podwyższającą Oławianom ten podatek do maksymalnych możliwych stawek, choć wcale nie musieli tego robić. Dla porównania w okolicznym Brzegu na dzień dzisiejszy stawki wynoszą odpowiednio 0,81 i 23,90 zł za metr, natomiast w Oleśnicy 0,77 i 22,98 za metr. We Wrocławiu jest maksymalna stawka na 2021 czyli 0,85 zł za metr, ale Wrocław przewiduje szereg programów zwalniajacych z podatku, o których my Oławianie możemy tylko pomarzyć. Chodzi o budowę zielonych ogródów na dachach i ścianach budynków oraz o montaż fotowoltaiki, pomp ciepła, rekuperatorów gruntowych czy kolektorów słonecznych. 

https://www.wroclaw.pl/za-zielony-ogrod-na-dachu-nizszy-podatek 

https://bip.um.wroc.pl/sprawa-do-zalatwienia/48591/zwolnienie-od-podatku-od-nieruchomosci-w-zwiazku-z-inwestycja-w-instalacje-fotowoltaiczna-pompe-ciepla-rekuperator-gruntowy-wymiennik-ciepla-kolektor-sloneczny

Autor

Wszystko dla Oławy

Wszystko dla Oławy

Przedstawiciel Stowarzyszenia "Wszystko dla Oławy". "Naszym celem jest zmobilizowanie oławianek i oławian do szerokiej aktywności na rzecz lokalnej społeczności i dobra miasta. Chcemy pokazać mieszkańcom, że wiele rzeczy w Oławie można zrobić lepiej i mamy na to wpływ. "

Dodaj komentarz

Please publish modules in offcanvas position.